BİZİ YALNIZ BIRAKMAMAK İÇİN LÜTFEN ;

18.08.2011

GÖĞSÜNÜZDE DARALMA MI HİSSEDİYORSUNUZ?

Göğsünüzde bir ağrı hissediyor ve nefes almakta zorlanıyor musunuz?Eğer sık sık bu şikayetlerden yakınıyorsanız bu durumda göğüs anjini rahatsızlığınız olabilir. Göğüs anjini, kalpten kaynaklanan bir göğüs ağrısıdır. Kan pıhtılaşması ve sertleşmiş arterler nedeniyle tıkanan damarlar yüzünden kalbe, yeteri kadar oksijenli kan ulaşmadığında bu durum meydana gelir.


Göğüs daralması (göğüs anjini) genellikle kolesterol ve koroner arter damarlarında toplanan yağdan kaynaklanmaktadır. Eğer ağrı önceden kestirilebilir bir ağrıysa ve farklı egzersiz seviyelerinde tetikleniyorsa bu durumda kararlı anjin olarak adlandırılır. Öngörülemeyen ve dinlenirken bile oluşabilen ağrıların varsa bu durumda da kararsız anjin söz konusudur.


Kararsız anjin yaşamı tehdit eden bir rahatsızlıktır ve tıbbi olarak acil kategorisinde değerlendirilir. Bunun dışında anjinin bir de değişken anjin olarak adlandırılan üçüncü bir türü bulunmaktadır ve damarlardaki spazmlar tarafından tetiklenir. Bu iki tür değişik şartlarda meydana gelirler ve ikisi de benzer bulgu ve semptomları paylaşırlar. Göğüs anjininin birincil belirtileri aşağıdaki gibidir::


Göğüs Anjininin Semptomları

1.Göğüs çevresinde baskı ve ağrı hissi.

Göğüs anjininin en yaygın belirtisi budur. Göğüs çevresinde yalnızca biri veya ikisi birden hissedilebilir ve sol omuz, sol kol ve çeneye doğru yayılabilir. Ağrı göğüs kafesinde basınç veya sıkışma hissi olarak tanımlanabilir. Göğüs ağrısı ve baskı kadınlar ve erkeklerde çoğunlukla benzerdir.

2.Nefes yetersizliği veya “solunum güçlüğü”

Solunum yetersizliği tıpta dispne olarak geçmektedir. Kararlı anjinde, solunum güçlüğü aktivite süresince tetiklenebilir ve dinlenme veya nitrogliserin türünde ilaçlar alındığında yatışır. Ancak kararsız anjinde nefes güçlüğü minimum aktivite düzeyinde ve hatta dinlenirken bile meydana gelebilir. Bu semptom daha çok yaşlı veya diyabetli insanlarda görülmektedir.

3.Baş dönmesi, anksiyete ve gastrointestinal problemler.

Tipik olmayan bu semptomlar kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülmektedir. Belirgin semptomlardan biri panik hissi veya ölümünün yaklaştığı düşüncesi. Kusma ve mide bulantısı gibi gastrointestinal durumlar da göğüs anjininin atipik belirtileri olarak ele alınır. Diğer belirtiler ise baş dönmesi, sersemlik ve bitkinliktir.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

iletişim için;

Etiketler

jet networking (4) göz makyajı (3) oriflame (3) DORE (2) EK İŞ (2) ağrı kesici (2) baklagil (2) balık (2) ek gelir (2) fenerbahçe (2) futbol (2) (2) kozmetik ürünler (2) kusursuz ve dik göğüsler için birkaç egzersiz (2) makyaj malzemeleri (2) pierre cardin (2) rimel (2) su (2) yüzgeç (2) şeker (2) şifalı bitkiler (2) şişe (2) ADAÇAYI (1) Dolu (1) DÜNYA KADINLAR GÜNÜ. (1) Göbek ve karın yağlarında korunmak için karışım (1) Mutfakta hijyen kuralları (1) SİRKE (1) anjin (1) antiseptik (1) avrupa networking (1) ayna (1) badem (1) bebek (1) bitter (1) bronşit (1) börek (1) büfe (1) bıçak (1) cam (1) cilt bakımı (1) deprem (1) detoks (1) dolaşım (1) dolgun dudaklar (1) doğal ürünler (1) dudak kalemi (1) duman (1) duvar (1) ekiş (1) enerji (1) et (1) ev (1) ev kadınları (1) fan (1) fang shui (1) fang shui mekan tasarımı (1) fileto (1) fındık (1) fırın (1) fıstık (1) gargara (1) gebelik (1) gece (1) gevrek (1) gögüs (1) görünmezlik pelerini (1) göz altı halkaları için (1) göz kalemi (1) gül (1) gıda ölçüleri (1) hamile (1) hediye (1) hepatit (1) hindi (1) ilaç (1) kahve (1) kakao (1) kalem (1) kapıda (1) kazanç (1) kağıt (1) kelebek (1) kgelir (1) kil maskesi (1) kozmetik (1) krem (1) krema (1) kremler (1) kristal (1) kulak ağrısı (1) kurabiye (1) kömür (1) kütük puflar (1) lezzet (1) light (1) lkelerden kurtulma yöntemleri (1) mantar (1) maymun.adem ve havva (1) merhem (1) meyan kökü (1) meyve (1) mutfak ürünleri (1) mutfakta kullanılan ölçüler. (1) muz (1) nefes (1) oje (1) operasyon (1) pane (1) para (1) parfüm (1) pembe maske (1) pet şişeden çanta yapımı (1) peynir (1) plates topu (1) pul (1) renault latıtude (1) rende (1) renkler (1) resim (1) resim kalemi (1) ruj (1) selülit gidericiler (1) sigara (1) silgibardak (1) silikon kek kalıbı (1) soğan (1) soğan'ın faydaları ve zararları (1) soğanın özellikleri (1) spor (1) stres (1) sürahi (1) süt (1) sıkılaştırıcı bakım (1) sıkıntı (1) takılar (1) tansiyon (1) tavuk (1) taşan rujlar için (1) tezgah (1) tutuklama (1) un (1) uzman (1) vefat (1) yara (1) yağ (1) yemek (1) yeryüzü (1) yumurta yağ (1) zeytinyağı (1) ÖYKÜ (1) ÜZÜM SİRKESİ (1) çanta asacağı (1) çerçeve (1) çeşni (1) çikolata (1) çiçek (1) çocuk (1) ölüm (1) ülser (1) Şeker Hastalığı (1) ŞİFALI BİTKİLER (1) şike (1)