BİZİ YALNIZ BIRAKMAMAK İÇİN LÜTFEN ;

1.07.2010

GIDA ALIŞVERİŞİ VE MUTFAKTA HİJYEN KURALLARI

Aile sağlığını korumada en önemli konulardan biri tüm aile bireylerinin tükettiği besinlerin hijyenidir. Besin hijyenini sağlamak için aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.


GIDA ALIŞVERİŞİ

Besinlerin güvenilir yerlerden ve satın alma ilkelerine uygun olarak alınması, daha işin başın­da hem besin güvenliği hem de ekonomik yön­den yarar sağlar.

Besinlerinizi güvenilir kaynaklardan satın alın.

Güvenli olduğundan emin olduğunuz be­sinleri satın alın.

Taze peynir yerine pastörize edilmiş sütler­den yapılmış, olgunlaşmış ve uygun süre sala­mura edilmiş peynirleri tercih edin.

Sokak sütü satın almayın.

Et, tavuk, süt,balık gibi potansiyel riskli besinlerin 4 - 4,5 °C’ lerde depolandığından emin olun.

Etlerde, yapısının elastik olmasına, renk, koku ve görünümünün nor­mal olmasına ve damgalı olmasına dikkat edin.

Hazır kıyma yerine parça etten çektirdiğiniz kıymayı, parça tavuk ye­rine bütün tavuk almayı tercih edin.

Balık alırken; kendine has kokusunun olmasına, pullarının parlak, gözlerinin berrak ve hafif kabarık, solungaçlarının kapalı ve koyu kırmızı renkte olmasına dikkat edin.

Çatlak, kirli, kırık yumurta satın almayın.

Dondurulmuş besin alırken, -18 °C’ de depolandığından emin olun. Ambalajın iç kısmında buz kristallerinin olmamasına özen gösterin.

Dondurulmuş besinleri alışverişinizin sonunda ödeme yapmadan he­men önce alın.

Ambalajlı besinleri satın alırken mutlaka etiket bilgilerini (üretim tari­hi, son kullanma tarihi, üretim izni vb.) dikkatlice okuyun.

Ezik, çürük, çamurlu, böcek yeniği olan sebze ve meyveleri satın almayın.

Mevsimine uygun, turfanda olmayan sebze ve meyveleri tercih edin.

Konserve besin satın alırken, alt ve üst kapakları şişkin, kutusu hasar görmüş, kapağı gevşemiş, zedelenmiş olan kutuları satın almayın.

Tahıl ve kurubaklagillerin, küflü, böcek yenikli, kırık taneli olmaması­na özen gösterin.

Besinlerin Depolanması

Besinlerin satın alındıktan sonra uygun bir şekil­de depolanmaları büyük önem taşır.

Uygun koşul­larda depolanmayan besinler bozulur, bu durumda besin öğesi kayıpları oluşur ve besin sağlığı bozu­cu hale gelebilir.

Depolama uygun olmadığında besinler; fiziksel değişiklikler, bakteri, küf ve enzimlerin neden oldu­ğu değişiklikler nedeniyle bozulur.

Genel Depolama İlkeleri

Satın aldığınız besinleri hemen kullanmayacak­sanız uygun sıcaklıkta depolayın.

Buzdolabınızın uygun sıcaklıkta (0-4 °C) olduğu­nu sık sık kontrol edin.

Buzdolabının kapağını gereğinden uzun süre açık tutmayın.

Çiğ et, tavuk ve balıkları ayrı paketlerde ve ayrı saklama kaplarında buzdolabının en soğuk rafında saklayın.

Çapraz bulaşmayı önlemek amacıyla çiğ besinler ile pişmiş yiyecek­leri ayrı raflarda, pişmiş yiyecekleri üst raflarda ve üzeri kapalı şekilde de­polayın.

Çiğ kümes hayvan etleri, balıklar veya diğer etlerden damlayan su­ların kesinlikle diğer yiyeceklerle temasını engelleyin ve bu tür yiyecekleri mümkünse buzdolabının dondurucu kısmında depolayın.

Pişen yemekleri hemen servis edilmeyecekse, en fazla 2 saat içeri­sinde uygun koşullarda soğutarak buzdolabına kaldırın.

Çabuk bozulabilen, dayanıksız besinleri, kalitelerinin en üst düzeyde olduğu zamanda satın aldıktan sonra en kısa surede tüketin.

Dondurulmuş halde satın aldığınız besinleri kendi paketlerinde sak­layın.

Evde donduracağınız besinlerin üzerine besinin cinsini, dondurma tarihini yazarak etiketleyin.

Besinleri Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tüm taze meyve ve sebzeleri bol suda iyice yıkayın.

Çiğ ve pişmiş besinleri birbirinden ayrı hazırlama yüzeylerinde ve ayrı araç-gereçler ile hazırlayın.

Hazırlama sırasında, çiğ besinleri pişmiş veya yarı hazır hale getiril­miş besinlerden uzak tutun.

Çiğ besinleri elledikten sonra ellerinizi uygun şekilde iyice yıkayın.

Başta çiğ tavuk olmak üzere et, balıkla temas eden tüm yüzeyleri ve araç-gereçleri her kullanım sonrasında bol sıcak deterjanlı su ile yıkayın ve dezenfekte edin.

Et, süt, yumurta gibi potansiyel riskli besinler, hazırlık aşamasında buzdolabının dışında en fazla 2 saat bekletilebilir. İki saatten fazla buzdo­labı dışında kalmış potansiyel riskli besinler tüketim için güvenli değildir.

Dondurulmuş besinleri, buzdolabı sıcaklığında, orijinal ambalajı için­de akan soğuk su altında veya mikro-dalga fırınlarda çözdürün.

Bir kez çözdürülmüş olan besinleri tekrar dondurmayın.

Terbiye edilmiş et ürünlerini ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında mu­hafaza edin.

Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır ?

Özel ticari kimyasal maddeler kullanılabilir.

Sıcaklığı 77-90 °C arasında olan sıcak suda 30 saniye bekletme yapılabilir.

Çamaşır suyu ile yapılabilir. Dört litre su içerisine 1 yemek kaşığı çamaşır suyu koyarak hazırlayacağınız karışım dezenfeksiyon için ye­terlidir. Bu karışımı günlük olarak hazırlamak gerekir.

Unutulmalıdır ki, aşırı çamaşır suyu kullanmak besinlere kimyasal madde bulaşması nedeniyle zehirlenmelere neden olabilir.

Besinleri Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Pişirmede kullanacağınız araç gereçlerin temizliğinden emin olun.

Yiyeceklerinizi pişirirken, pişirme sıcaklığının bakterinin ölebileceği sıcaklığa (65°C ve üzeri) ulaşmasına dikkat edin.

Besinlerin, özellikle de potansiyel riskli olanların uygun sıcaklıkta pi­şirildiğinden emin olun. Bunun için bir yemek termometresi kullanın.

Piştikten sonra 2 saat içerisinde tüketeceğiniz sıcak yemekleri sıcak (65ºC ve üzeri), soğuk yemekleri soğuk (5°C ve altında) muhafaza edin.

Pişen yemekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığı, tezgah veya ocak üze­rinde bekletmeyin.

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar

iletişim için;

Etiketler

jet networking (4) göz makyajı (3) oriflame (3) DORE (2) EK İŞ (2) ağrı kesici (2) baklagil (2) balık (2) ek gelir (2) fenerbahçe (2) futbol (2) (2) kozmetik ürünler (2) kusursuz ve dik göğüsler için birkaç egzersiz (2) makyaj malzemeleri (2) pierre cardin (2) rimel (2) su (2) yüzgeç (2) şeker (2) şifalı bitkiler (2) şişe (2) ADAÇAYI (1) Dolu (1) DÜNYA KADINLAR GÜNÜ. (1) Göbek ve karın yağlarında korunmak için karışım (1) Mutfakta hijyen kuralları (1) SİRKE (1) anjin (1) antiseptik (1) avrupa networking (1) ayna (1) badem (1) bebek (1) bitter (1) bronşit (1) börek (1) büfe (1) bıçak (1) cam (1) cilt bakımı (1) deprem (1) detoks (1) dolaşım (1) dolgun dudaklar (1) doğal ürünler (1) dudak kalemi (1) duman (1) duvar (1) ekiş (1) enerji (1) et (1) ev (1) ev kadınları (1) fan (1) fang shui (1) fang shui mekan tasarımı (1) fileto (1) fındık (1) fırın (1) fıstık (1) gargara (1) gebelik (1) gece (1) gevrek (1) gögüs (1) görünmezlik pelerini (1) göz altı halkaları için (1) göz kalemi (1) gül (1) gıda ölçüleri (1) hamile (1) hediye (1) hepatit (1) hindi (1) ilaç (1) kahve (1) kakao (1) kalem (1) kapıda (1) kazanç (1) kağıt (1) kelebek (1) kgelir (1) kil maskesi (1) kozmetik (1) krem (1) krema (1) kremler (1) kristal (1) kulak ağrısı (1) kurabiye (1) kömür (1) kütük puflar (1) lezzet (1) light (1) lkelerden kurtulma yöntemleri (1) mantar (1) maymun.adem ve havva (1) merhem (1) meyan kökü (1) meyve (1) mutfak ürünleri (1) mutfakta kullanılan ölçüler. (1) muz (1) nefes (1) oje (1) operasyon (1) pane (1) para (1) parfüm (1) pembe maske (1) pet şişeden çanta yapımı (1) peynir (1) plates topu (1) pul (1) renault latıtude (1) rende (1) renkler (1) resim (1) resim kalemi (1) ruj (1) selülit gidericiler (1) sigara (1) silgibardak (1) silikon kek kalıbı (1) soğan (1) soğan'ın faydaları ve zararları (1) soğanın özellikleri (1) spor (1) stres (1) sürahi (1) süt (1) sıkılaştırıcı bakım (1) sıkıntı (1) takılar (1) tansiyon (1) tavuk (1) taşan rujlar için (1) tezgah (1) tutuklama (1) un (1) uzman (1) vefat (1) yara (1) yağ (1) yemek (1) yeryüzü (1) yumurta yağ (1) zeytinyağı (1) ÖYKÜ (1) ÜZÜM SİRKESİ (1) çanta asacağı (1) çerçeve (1) çeşni (1) çikolata (1) çiçek (1) çocuk (1) ölüm (1) ülser (1) Şeker Hastalığı (1) ŞİFALI BİTKİLER (1) şike (1)